جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید : 09121504568

لیست قیمت ناودانی

تفاوت بین آهن و فولاد چیست؟
این دو اصطلاح به جای هم استفاده می شوند، اما آیا معنی یکسانی دارند؟ پاسخ کوتاه، نه.

آهن، یک عنصر شیمیایی با نماد FE، چهارمین عنصر رایج در پوسته زمین از نظر وزن است و تصور می شود که هسته زمین بیشتر از آهن باشد. فولاد یک آلیاژ است به این معنی که از دو یا چند عنصر مختلف تشکیل شده است که یکی از آنها آهن است. برای مقایسه عمیق بین آهن و فولاد به خواندن ادامه دهید.

منشا آهن و فولاد چیست؟

آهن یک عامل ضروری در بسیاری از بخش‌های زندگی است، از عنصر حیاتی برای فولاد گرفته تا تولید کلروفیل در گیاهان و حتی حمل اکسیژن در خون. تاریخ معتقد است که آهن برای بیش از 5000 سال مورد استفاده قرار گرفته است. اما بر اساس گزارش لایو ساینس، «بعضی از اولین آهن‌هایی که برای بشریت شناخته شده بود از آسمان سقوط کرد».

فولاد آلیاژی از آهن و کربن است و می توان آن را به 4000 سال قبل از آغاز عصر آهن ردیابی کرد. در حالی که ما نمی توانیم ایجاد فولاد را به یک نفر نسبت دهیم، تاریخ به ما می گوید که در قرن سیزدهم قبل از میلاد، آهنگران قابلیت های آهن را کشف کردند. امروزه دو فرآیند برای ساخت فولاد وجود دارد. اولی کوره بلند و دومی کوره قوس الکتریکی (EAF) است. به طور معمول، فولاد حاوی حدود 2 درصد کربن است. فولاد را می توان برای ایجاد انواع مختلفی از آلیاژها مشخص کرد که هر کدام دارای قابلیت های منحصر به فرد خود هستند. پنج آلیاژ دیگر وجود دارد، کروم، مولیبدن وانادیم، منگنز و نیکل.

افزودن کروم برای ایجاد فولاد ضد زنگ.

فولاد ضد زنگ یک فلز همه کاره است که مقاومت عالی و محافظت در برابر زنگ زدگی را با قیمت مقرون به صرفه ارائه می دهد. کروم به فولاد بالای 11% اضافه می شود تا فولاد ضد زنگ ایجاد شود و یک لایه محافظ ایجاد کند.

افزودن وانادیوم برای ایجاد فولاد قوی تر و سبک تر.


پیگ آیرون چیست؟
آهن خام به آهن خام نیز معروف است. این ماده ساخته شده از سنگ آهن، زغال سنگ و سنگ آهک است که تحت فشار زیاد هوا با هم ذوب می شوند. این یک محصول میانی است که می تواند به آهن یا فولاد ساخته شود. Pig Iron دارای محتوای کربن بسیار بالا، بالاتر از 2٪ است.

تفاوت در خواص: فولاد در مقابل آهن چیست؟
آیا تفاوت استحکام بین فولاد و آهن وجود دارد؟

بله، فولاد قابل توجه تر از آهن است. فولاد دارای محتوای کربن کمتری است که استحکام را افزایش می دهد. علاوه بر این، فولاد انعطاف پذیری بیشتری دارد و احتمال خم شدن، تغییر شکل در طول زمان کمتر است و آن را به جایگزینی مناسب در ساخت و ساز و زیرساخت تبدیل می کند.

آیا در خوردگی بین فولاد و آهن تفاوتی وجود دارد؟

هر دو فولاد و آهن در هنگام برخورد با آب یا هوا زنگ می‌زنند. خوردگی زمانی اتفاق می افتد که سطحی در معرض اکسیژن قرار می گیرد و زنگ می زند.

فولاد با روی پوشانده شده است تا از خوردگی جلوگیری کند.

روی هنگامی که در معرض اتمسفر قرار می گیرد با اکسیژن واکنش می دهد و یک اکسید روی تشکیل می دهد که با دی اکسید کربن واکنش داده و کربنات روی را تشکیل می دهد. در نتیجه، در بسیاری از شرایط، خوردگی بیشتر را متوقف می کند و از فولاد در برابر عناصر محافظت می کند.

تفاوت دوام فولاد در مقابل آهن چیست؟

فولاد بسیار بادوام است و می تواند شرایط سخت را تحمل کند. علاوه بر این، از آنجا که آلیاژی است (به آهن و کربن متصل شده است)، در مکان هایی که بادهای شدید، دماهای بالاتر و طوفان های مکرر وجود دارد، دارای مزیت است.

آهن یک ماده متخلخل است که آن را مستعد قالب، زنگ زدگی و سایر اشکال اکسیداسیون می کند.

این اشکال اکسیداسیون دوام آهن را کاهش می دهد و باعث پوسیدگی، پیچش یا ترک خوردن مواد می شود.

فولاد یا آهن همه کاره تر است؟

اگر به دنبال تطبیق پذیری هستید، فولاد انتخاب درستی است. فولاد را می توان شکل داد، خم کرد، قالب زد و برش داد تا متناسب با کاشت خاص باشد.

آهن خالص یک ماده نرم است که آن را برای بسیاری از کاربردها نامناسب می کند. برای استفاده در زیرساخت ها یا کاربردهای ساختمانی، آهن خالص باید به آلیاژ تبدیل شود.

آیا تفاوت رنگی بین فولاد و آهن وجود دارد؟

به طور معمول، فولاد رنگ نقره ای دارد. با این حال، این تغییر بسته به آلیاژها و پوشش.

آهن، عنصر طبیعی، رنگ خاکستری نقره ای است.

چند کاربرد معمولی برای فولاد چیست؟

سه کاربرد مهم برای فولاد شامل ساختمان ها و زیرساخت ها، تجهیزات مکانیکی و خودرو است.

چند کاربرد معمولی برای آهن چیست؟

سه کاربرد مهم برای آهن شامل یک عنصر اصلی فلزات و آلیاژها، آهنرباها و محصولات فلزی ساخته شده است.

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
09121504568