جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید : 09121504568

قیمت لوله گاز خانگی

انواع مختلف لوله.
لوله ها برای حمل گاز، آب سرد و گرم و سایر مایعات از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. انواع مختلفی از لوله ها در شرایط مختلف استفاده می شود.

انواع لوله ها بر اساس کار و تناسب انتخاب می شوند و قیمت آنها نیز در نظر گرفته می شود.

برای لوله کشی و تامین آب، برخی از رایج ترین و بهترین لوله ها به شرح زیر است:

1. لوله چدنی.

2. G.I Pipe.

3. لوله آهن فرفورژه.


4. لوله فولادی.

5. لوله مس.

6. لوله پلاستیکی.

7. لوله آزبست سیمان

8. لوله بتنی.

9. لوله سفالی منجمد شده.

1. لوله چدنی:
لوله چدنی به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و در نتیجه عمر طولانی به طور گسترده برای سیستم های توزیع آب شهری استفاده می شود.

لوله چدن از چدن ساخته شده است. چنین لوله هایی معمولاً از قطر 5 تا 120 سانتی متر ساخته می شوند.


در شرایط عادی می توان انتظار داشت که یک لوله چدنی 100 سال عمر کند.

طول معمول یک بخش لوله 12 فوت است، اما طول های تا 20 فوت را می توان بدست آورد.

لوله چدنی در چندین کلاس ضخامت برای فشارهای مختلف تا حداکثر 350 psi ساخته می شود.

لوله های چدنی معمولاً برای محافظت در برابر خوردگی و بهبود کیفیت هیدرولیکی آنها در یک ترکیب قیری غوطه ور می شوند. اندازه های بزرگتر ممکن است با پوشش ملات سیمان ارائه شود.


یک اتصال رایج برای لوله های چدنی، زنگ و اسپیگوت است. چند رشته جوت قبل از قرار دادن آن در زنگ، دور آن پیچیده می شود و سپس جوت بیشتری در محل اتصال بسته می شود.

در نهایت، فضای بین زنگ و اسپیگوت با یک سرب مذاب کاشت می شود که پس از سرد شدن به طور محکم در محل اتصال درزگیری می شود.

از ترکیبات ثبت اختراع گوگرد و سایر مواد و ملات سیمان تمیز نیز برای اتصالات استفاده می شود. این مواد ارزان‌تر از سرب هستند، اما اتصالات معمولاً انعطاف‌پذیری کمتری دارند.

لوله فلنج دار برای ایستگاه های پمپاژ، کارخانه های فیلتر و سایر مکان هایی که ممکن است نیاز به جدا کردن لوله باشد استفاده می شود.

کوپلینگ های فلنجی باید کاملاً نصب شوند و اگر قرار است ضد آب باشند دارای واشر باشند.

به دلیل نیروی کار ماهر مورد نیاز برای اتصالات سربی، کوپلینگ های مکانیکی متعددی استفاده گسترده ای پیدا کرده اند و تا حد زیادی جایگزین اتصالات زنگ و میخ شده اند.

این کوپلینگ ها به یکدیگر پیچ و مهره می شوند و به گونه ای طراحی شده اند که از تناسب دقیق مورد نیاز کوپلینگ های آویزان معمولی جلوگیری کرده و امکان انعطاف پذیری در قرار دادن لوله ها را فراهم کنند.

یکی از رایج ترین آنها کوپلینگ Dresser است.

لوله های چدنی نیز ارزان و مقرون به صرفه هستند. این لوله ها را می توان به راحتی به هم وصل کرد و همچنین به راحتی بریده و حفر می شود.

آنها تا 100 سال عمر می کنند، اما با گذشت زمان، قدرت حمل آب آنها کاهش می یابد. آنها نمی توانند فشار بیش از 7 کیلوگرم بر سانتی متر مربع را تحمل کنند:

لوله های چدنی عموماً با اسکنه و چکش بریده می شوند اما برای برش بهتر می توان از کاتر و اره هک استفاده کرد.

برای اتصال لوله چدنی از روش های زیر استفاده می شود.

(من). مفصل بل و اسپیگوت.

(II). مفصل آویزان شده

(iii). مفصل انبساط.

2. لوله آهن گالوانیزه (G.I).
لوله های G.I از ورق فولادی ملایم ساخته شده اند. اتصال طولی آن از نوع جوش داده شده است. لوله G.I برای تامین آب، گاز یا هر مایع دیگری در داخل ساختمان استفاده می شود.

این نوع لوله ها از قطر 12 میلی متر (0.5 اینچ) تا 15 سانتی متر (6 اینچ) تهیه می شوند. آنها در طول 6 متر (20 فوت) موجود هستند.

ضخامت دیواره ورق آن با توجه به قطر آنها متفاوت است. پس از تهیه این لوله، آن را در محلول روی فرو می برند. این عمل به گالوانیزه کردن معروف است. به این ترتیب لوله از زنگ زدگی در امان می ماند.


میانگین سنی این لوله 10 سال است. آنها را می توان به راحتی به هم وصل کرد، برش، نخ و خم کردن آنها نیز کار آسانی است. آنها با کمک یک سوکت به هم متصل می شوند.

این لوله ها سبک وزن و ارزان هستند. آب های اسیدی و قلیایی روی این لوله ها تاثیر بدی می گذارند.

3. لوله آهن فرفورژه.
این نوع لوله ها مانند لوله های G. I. هستند. آنها همچنین برای حمل آب، گاز یا مایعات خاص دیگر از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شوند.

تنها تفاوت لوله فرفورژه با G.I این است که لوله های فرفورژه از جوشکاری ورق فرفورژه تهیه می شوند. علاوه بر این، لوله های بدون درز نیز ساخته می شوند.

وزن چنین لوله ای کمتر است. برش، رزوه کشی و خم کردن این لوله بسیار آسان است. برای اتصال چنین لوله هایی از اتصالات زیر استفاده می شود:

(i) اتصال سوکت

(II) مفصل فلنج دار

(iii) اتصال جوش داده شده

لوله های فرفورژه از قطر 12 میلی متر (0.5 اینچ) تا 15 سانتی متر (6 اینچ) ساخته می شوند.

4. لوله فولادی.
لوله های فولادی برای انتقال آب، گاز یا مایعات خاص از یک مکان به مکان دیگر تحت فشار استفاده می شود. این لوله ها از ورق های فولادی ساخته شده اند.

لوله های کوچک دارای اتصال جوشی در طول هستند که قابل رویت نیست. لوله های بزرگ دارای اتصال پرچ شده یا اتصال جوشی هستند.

پس از ساخت چنین لوله هایی، آنها را در محلول روی فرو می برند. این عمل گالوانیزه نام دارد و برای جلوگیری از زنگ زدگی لوله استفاده می شود. میانگین سنی چنین لوله هایی از 25 سال تا 50 سال است.

این لوله ها وزن کمی دارند. آنها را می توان با اتصال جوش داده شده متصل کرد. آنها در پشتیبانی های باز قرار می گیرند. آنها همچنین توسط Flanged Joint می پیوندند.

چنین لوله هایی را می توان به راحتی خم کرد. آب اسیدی و آب قلیایی می تواند این لوله ها را زنگ بزند. تعمیر این نوع لوله ها مشکل است. همچنین به دلیل ضخامت دیواره کمتر، می توان آنها را با فشار خارجی فشار داد.

5. لوله مس.
لوله های مسی از قطر کم ساخته می شوند. از آنجایی که مس زنگ زدگی را نمی پذیرد، بنابراین این لوله ها بادوام هستند. با این حال، از آنجایی که مس گران است، بنابراین در مکان های محدودی استفاده می شود.

این نوع لوله ها عموماً برای حمل آب گرم یا بخار استفاده می شوند. آنها حتی در دمای بالا خم نمی شوند و یا خم نمی شوند.


مس یک فلز ملایم است. بنابراین لوله های مسی را می توان به راحتی خم کرد. آنها توسط Flanged Joint و Union Joints به آنها ملحق می شوند.

6. لوله پلاستیکی.
این لوله ها – که شامل لوله های لاستیکی و P. V. C. می باشد – برای تامین آب، آب اسیدی و آب قلیایی استفاده می شود. آب گرم نباید انجام شود.

این لوله ها با استفاده از اتصال رزوه یا سوکت با محلول به هم متصل می شوند. چنین لوله هایی زنگ زده نیستند. از نظر وزن سبک هستند. برش، خم شدن و اتصال برای این لوله ها آسان است.

این نوع لوله ها مقاومت خوبی در برابر جریان الکتریکی دارند. با افزایش دما بی فایده می شوند. آنها همچنین با استفاده از ناخن و غیره بی فایده می شوند.

7. لوله آزبست سیمان.
لوله آزبست از آزبست، سیلیس و سیمان ساخته شده است که تحت فشار به یک ماده متراکم و همگن با استحکام قابل توجه تبدیل می شود.

فیبر آزبست کاملاً با سیمان مخلوط شده و به عنوان تقویت کننده عمل می کند.

این نوع لوله در قطرهای 4 تا 36 اینچ در طول 13 فوت موجود است. این لوله در گریدهای مختلفی ساخته می شود که قوی ترین آنها برای فشارهای داخلی تا 200 psi در نظر گرفته شده است.

لوله آزبست توسط یک کوپلینگ مخصوص مونتاژ می شود که شامل یک آستین لوله و دو حلقه لاستیکی است که بین لوله و قسمت داخلی آستین فشرده شده است.

اتصال به اندازه خود لوله در برابر خوردگی مقاوم است و به اندازه کافی منعطف است که اجازه می دهد تا 12 درجه انحراف در لوله گذاری در اطراف منحنی ها ایجاد شود.

لوله آزبست سیمانی وزن سبکی دارد و می توان آن را بدون نیروی کار ماهر مونتاژ کرد. می توان آن را به لوله های چدنی با ترکیبات سرب یا پایه گوگرد متصل کرد.

به راحتی برش داده می شود و می توان آن را برای اتصالات سرویس دهی و نخ کرد. راندمان هیدرولیکی لوله آزبست بالاست.

با این حال، درزگیرهای لاستیکی در صورت قرار گرفتن در معرض بنزین یا سایر فرآورده های نفتی ممکن است خراب شوند.

لوله به راحتی با ابزارهای گودبرداری آسیب می بیند و در خمش استحکام زیادی ندارد.

آنها برای حمل آب تحت فشار کم استفاده می شوند.

این لوله ها از داخل نرم هستند. به همین دلیل عملکرد آنها بهتر است. زنگ زده نیستند و همچنین ارزان هستند.

8. لوله بتنی.
لوله بتنی پیش ساخته در سایزهای تا قطر 72 اینچ و سایزهای تا 180 اینچ بنا به سفارش ویژه ساخته شده است.

لوله های بتنی پیش ساخته به جز در اندازه های زیر 24 اینچ تقویت می شوند. آرماتور ممکن است به شکل سیم پیچ خورده مارپیچی یا بوم بیضی شکل باشد.

در لوله های بزرگ، آرماتور معمولا از دو قفس استوانه ای تشکیل شده است. لوله بتنی پیش ساخته معمولاً با چرخش سریع قالب حول محور لوله ساخته می شود.

نیروی گریز از مرکز ملات را محکم بر روی فرم ها فشار می دهد و منجر به بتن ضد آب با چگالی بالا می شود.

برای هدهای پایین، لوله بتنی معمولاً با یک درز زنگ و میخ ملات متصل می شود، اما برای فشارهای بالا، اتصال قفل یا اتصال خاص دیگری لازم است.

برای سرهای بالاتر از 100 فوت، یک استوانه فولادی جوش داده شده اغلب در لوله برای آب بندی ریخته می شود.

به دلیل کنترل بهتر در ساخت، لوله بتنی پیش ساخته معمولاً از کیفیت بالاتری برخوردار است و نیازی به ضخامت آن به اندازه لوله های ریخته گری شده در محل با همان اندازه ندارد.

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
09121504568