تماس با همیار فلز : 021-56542509

علاقه مندی ها مقایسه قیمت

لیست قیمت نبشی و ناودانی

 تفاوت اصلی بین فولاد سیاه و فولاد ملایم این است که فولاد سیاه دارای سطح آبی تیره و روغنی است، در حالی که فولاد ملایم دارای سطح خاکستری نقره ای و غیر روغنی است.

فولاد آلیاژی از آهن، کربن و برخی عناصر شیمیایی دیگر است. میزان کربن در این آلیاژ تا 2 درصد وزنی است. از مهمترین خواص این آلیاژ می توان به استحکام کششی بالا و هزینه کم اشاره کرد. این رایج ترین ماده برای ساخت زیرساخت است. علاوه بر این، برای تولید ابزار ساختمانی نیز مفید است.

فولاد سیاه چیست؟

فولاد سیاه یا فولاد کربن سیاه یک آلیاژ فلزی یا مخلوطی از آهن و کربن همراه با برخی فلزات دیگر در مقادیر کم است. به طور کلی آهن خالص نرم است حتی اگر بتوانیم آن را ذوب کرده و به شکل دلخواه در آوریم. افزودن کربن به آهن خالص می تواند استحکام فلز را افزایش دهد و اکثر انواع فولاد کربنی حاوی 1-2 درصد کربن هستند. به طور معمول، فولاد سیاه در طول فرآیند تولید فولاد ساخته می شود، جایی که دمای بالا می تواند لایه نازکی از آهن ایجاد کند که اکسید می شود. این لایه آهن اکسید شده در سطح بیرونی فولاد ایجاد می شود.

 

فولاد سیاه و فولاد ملایم - مقایسه کنار هم

به طور معمول، آهن تمایل دارد به راحتی با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان دهد. این واکنش باعث ایجاد اکسید آهن می شود که معمولاً به آن زنگ می گویند. این تشکیل زنگ می تواند باعث خرابی برخی از قسمت های آهن شود. بنابراین، سطح آهن اغلب برای جلوگیری از تشکیل زنگ سطحی پوشش داده می شود. مزیت مهم فولاد سیاه خاصیت ضد خوردگی طبیعی آن است که از پوشش اکسید آهن سیاه ناشی می شود. لایه اکسید می تواند به عنوان یک مانع برای حفظ اکسیژن از لایه آهنی که در زیر قرار دارد عمل کند. این لایه نازک اکسیدی در دمای بالا تشکیل می شود، بنابراین آهن نیازی به پوشش ندارد.

فولاد سیاه معمولا برای لوله کشی گاز یا آب استفاده می شود. دلیل آن این است که فولاد سیاه هزینه تولید پایینی دارد و همچنین می توان آن را به راحتی با استفاده از روش های ساده و رایج جوش داد. به طور معمول، برخی از سیستم های لوله کشی مسافت طولانی از این فولاد استفاده می کنند که می تواند از زنگ زدن سریع جلوگیری کند. علاوه بر این، ما می توانیم از فولاد سیاه در آب و هوا یا شرایط زمینی که در تغییر یا تسریع خوردگی در دسترس هستند استفاده کنیم. با این حال، گاهی اوقات ممکن است به پوشش های اضافی یا روش های پیشگیری نیاز داشته باشیم.

 

فولاد ملایم چیست؟

فولاد ملایم یک نوع فولاد کربنی بسیار رایج است که از نظر وزنی کربن کمی دارد. میزان کربن در این فولاد حدود 0.2 درصد است. دیگر عناصر اصلی موجود در آن منگنز، سیلیکون، گوگرد و فسفر هستند. فولاد ملایم عمدتاً در صنعت مفید است. با این حال، ما از این ماده در تجهیزاتی که در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم نیز استفاده می کنیم.

 

فولاد سیاه در مقابل فولاد ملایم

یکی از ویژگی های مهم فولاد نرم این است که شکننده نیست. علاوه بر این، به آسانی تحت یک فرآیند تعدیل قرار نمی گیرد و از استحکام قابل توجهی برخوردار است. علاوه بر این هادی الکتریکی خوبی است. بنابراین می توانیم از آن در جوشکاری استفاده کنیم. علاوه بر این، به دلیل محتوای کربن کم، قابلیت چکش خواری بالایی دارد. به دلیل خواص فرومغناطیسی آن، ما به راحتی می توانیم فولاد ملایم را مغناطیسی کنیم. علاوه بر این، این ماده برای اهداف ساختاری مناسب است. اما در مقایسه با فولاد کم کربن، این ماده کربن بیشتری دارد و مستعد خوردگی است.

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
02156542509   - 02156540771