تماس با همیار فلز : 021-56542509

علاقه مندی ها مقایسه قیمت

خرید آنلاین لوله درز مستقیم تست آب

علم اشتقاق لغات
نام بریل، یک ماده معدنی نیمه قیمتی است که برای اولین بار از آن جدا شد. هدف بریلیوم که پرتو پروتون را به پرتو نوترونی تبدیل می کند

یک فویل بریلیوم مربعی که در یک محفظه فولادی نصب شده است تا به عنوان پنجره بین محفظه خلاء و میکروسکوپ اشعه ایکس استفاده شود. بریلیم به دلیل داشتن عدد اتمی کم در برابر اشعه ایکس بسیار شفاف است.


به دلیل عدد اتمی کم و جذب بسیار کم اشعه ایکس، قدیمی ترین و هنوز هم یکی از مهم ترین کاربردهای بریلیم در پنجره های تابشی برای لوله های اشعه ایکس است. برای جلوگیری از ایجاد مصنوعات، نیازهای بسیار زیادی بر خلوص و تمیزی بریلیم اعمال می شود.

در تصاویر اشعه ایکس فویل های نازک بریلیوم به عنوان پنجره های تشعشعی برای آشکارسازهای اشعه ایکس استفاده می شوند و جذب بسیار کم آن اثرات گرمایشی ناشی از پرتوهای ایکس با شدت بالا و کم انرژی معمولی تابش سنکروترون را به حداقل می رساند.

 لوله‌های پرتو برای آزمایش‌های تشعشعی روی سنکروترون‌ها منحصراً از بریلیم ساخته می‌شوند. در تنظیمات علمی برای مطالعات مختلف انتشار اشعه ایکس (به عنوان مثال، طیف‌سنجی پرتو ایکس پراکنده انرژی)، نگهدارنده نمونه معمولاً از بریلیم ساخته می‌شود، زیرا پرتوهای ایکس ساطع شده آن انرژی بسیار کمتری (≈100 eV) نسبت به پرتوهای ایکس بیشتر دارند.

عدد اتمی پایین همچنین باعث می شود بریلیوم نسبت به ذرات پر انرژی نسبتاً شفاف باشد. بنابراین، از آن برای ساخت لوله پرتو در اطراف منطقه برخورد در تنظیمات فیزیک ذرات، مانند هر چهار آزمایش آشکارساز اصلی در برخورد دهنده بزرگ هادرون (ALICE، ATLAS، CMS، LHCb)، Tevatron و در SLAC استفاده می‌شود.

چگالی کم بریلیم اجازه می دهد تا محصولات برخورد بدون برهمکنش قابل توجه به آشکارسازهای اطراف برسند، سفتی آن اجازه می دهد تا یک خلاء قدرتمند در داخل لوله تولید شود تا تعامل با گازها به حداقل برسد، پایداری حرارتی آن به آن اجازه می دهد تا در دماهای تنها چند درجه به درستی عمل کند.

بالاتر از صفر مطلق، و ماهیت دیامغناطیسی آن مانع از تداخل آن با سیستم های پیچیده آهنربای چند قطبی مورد استفاده برای هدایت و تمرکز پرتوهای ذرات می شود.

کاربردهای مکانیکی
فلز بریلیم به دلیل سختی، وزن سبک و پایداری ابعادی آن در محدوده دمایی وسیع، برای اجزای ساختاری سبک وزن در صنایع دفاعی و هوافضا در هواپیماهای پرسرعت، موشک های هدایت شونده، فضاپیماها و ماهواره ها از جمله تلسکوپ فضایی جیمز وب استفاده می شود.

چندین موشک با سوخت مایع از نازل های موشک ساخته شده از بریلیم خالص استفاده کرده اند. پودر بریلیم خود به عنوان سوخت موشک مورد مطالعه قرار گرفت، اما این استفاده هرگز محقق نشد. تعداد کمی از قاب‌های دوچرخه بسیار پیشرفته با بریلیوم ساخته شده‌اند.

از سال 1998 تا 2000، تیم مک‌لارن فرمول یک از موتورهای مرسدس بنز با پیستون‌های آلیاژ بریلیوم-آلومینیوم استفاده می‌کرد. استفاده از اجزای موتور بریلیوم در پی اعتراضی ممنوع شد. توسط اسکودریا فراری

مخلوط کردن حدود 2 درصد بریلیم در مس، آلیاژی به نام مس بریلیوم را تشکیل می‌دهد که شش برابر قوی‌تر از مس است. آلیاژهای بریلیوم به دلیل ترکیبی از خاصیت ارتجاعی، هدایت الکتریکی و هدایت حرارتی بالا، استحکام و سختی بالا، خواص غیر مغناطیسی در بسیاری از کاربردها استفاده می‌شوند و همچنین مقاومت خوب در برابر خوردگی و خستگی.

این کاربردها شامل ابزارهای بدون جرقه است که در نزدیکی گازهای قابل اشتعال (نیکل بریلیوم)، در فنرها و غشاها (نیکل بریلیوم و آهن بریلیم) مورد استفاده در ابزارهای جراحی و دستگاه های با دمای بالا استفاده می شود. زیرا 50 قسمت در میلیون آلیاژ بریلیم با منیزیم مایع منجر به افزایش قابل توجه مقاومت در برابر اکسیداسیون و کاهش قابلیت اشتعال می شود.


آچار قابل تنظیم مسی بریلیم
سفتی الاستیک بالای بریلیم منجر به استفاده گسترده از آن در ابزار دقیق، به عنوان مثال، شده است. در سیستم های هدایت اینرسی و در مکانیسم های پشتیبانی برای سیستم های نوری. آلیاژهای بریلیم-مس نیز به عنوان عامل سخت‌کننده در تپانچه‌های جیسون استفاده می‌شد که برای جدا کردن رنگ از بدنه کشتی‌ها استفاده می‌شد.

بریلیم همچنین برای کنسول‌ها در استایل‌های کارتریج گرامافون با کارایی بالا استفاده می‌شد، جایی که سختی شدید و چگالی کم آن باعث می‌شد وزن‌های ردیابی به ۱ گرم کاهش یابد، اما همچنان مسیرهای فرکانس بالا را با حداقل اعوجاج دنبال می‌کردند.

یکی از کاربردهای اصلی اولیه بریلیوم در ترمز هواپیماهای نظامی به دلیل سختی، نقطه ذوب بالا و توانایی استثنایی آن در دفع گرما بود. ملاحظات زیست محیطی منجر به جایگزینی با مواد دیگر شده است.

برای کاهش هزینه ها، بریلیم را می توان با مقادیر قابل توجهی آلومینیوم آلیاژ کرد که در نتیجه آلیاژ AlBeMet (نام تجاری) ایجاد می شود. این ترکیب ارزانتر از بریلیم خالص است، در حالی که هنوز بسیاری از خواص مطلوب را حفظ می کند.

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
02156542509   - 02156540771