تماس با همیار فلز : 021-56542509

علاقه مندی ها مقایسه قیمت

فروش آنلاین آهن

چگونه فلزات گرمایشی بر خواص آن تأثیر می گذارد
هنگامی که حرارت به فلز اعمال می شود خواص الکتریکی و ساختاری آنها می تواند تغییر کند. از آنجایی که کاربرد فلزات متنوع است، محیط های مختلف کیفیت های متفاوتی را در اولویت قرار می دهند.

روش های مختلفی برای گرم کردن فلز وجود دارد که معمولاً برای تبدیل این ویژگی ها استفاده می شود. دمایی که فلز در آن گرم می شود و سرعت خنک شدن آن به دقت کنترل می شود تا به نتیجه مطلوب برسد.

اثر حرارت بر فلز
مهم ترین روش هایی که فلزات از طریق گرما تبدیل می شوند:
مقاومت الکتریکی
انبساط حرارتی
ساختار
مغناطیس
 

مقاومت الکتریکی
مقاومت الکتریکی معیاری است که نشان می دهد فلز چقدر مانع عبور جریان های الکتریکی می شود. هنگامی که الکترون ها از فلز عبور می کنند با ساختار فلزی برخورد می کنند.

گرما به عنوان یک تقویت کننده برای الکترون ها عمل می کند که در حین حرکت سرعت بیشتری به آنها می دهد. این یک دیوانگی پراکنده با الکترون ها ایجاد می کند که مقاومت ایجاد می کند.

انبساط حرارتی
فلز با قرار گرفتن در معرض گرما منبسط می شود. طول، سطح و حجم در دما افزایش می یابد. اصطلاح علمی این فرآیند انبساط حرارتی است. اکنون، فلز درجه انبساط را تعیین می کند.

انبساط حرارتی به این دلیل رخ می دهد که گرما باعث افزایش ارتعاش اتم های فلز می شود. محاسبه انبساط حرارتی هنگام طراحی سازه های فلزی ضروری است.

یکی از مثال‌های خوب لوله‌های خانگی است که باید در برابر انبساط و انقباض با تغییر فصل مقاومت کنند.

ساختار
فلزات از ساختارهای متقارن اتم ها به نام آلوتروپ تشکیل شده اند. هنگامی که گرما اعمال می شود، اتم ها را از موقعیت خود جابه جا می کند و باعث می شود ساختار جدیدی تشکیل دهند. این به عنوان تبدیل فاز آلوتروپیک شناخته می شود. تبدیل فاز آلوتروپیک سختی، استحکام و شکل پذیری فلز را تغییر می دهد. مهمترین تبدیل فاز آلوتروپیک روی آهن انجام می شود.

هنگامی که آهن بیش از 1674 درجه فارنهایت گرم می شود، می تواند کربن بیشتری را جذب کند، که ماده ای است که سختی هر محصول فولادی را افزایش می دهد. این اثر معمولاً در چندین نوع فولاد پر کربن استفاده می شود.

حرارت درمانی
عملیات حرارتی فرآیندی است که برای تغییر خواص فلز به منظور استفاده بهتر از آن طراحی شده است. انواع اصلی عملیات حرارتی عبارتند از:

آنیلینگ
عادی سازی
سخت شدن
دستکاری کردن

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
02156542509   - 02156540771