تماس با همیار فلز : 021-56542509

علاقه مندی ها مقایسه قیمت

خرید آنلاین اسکلت فلزی

 شرایط لازم برای زنگ زدن چیست؟

عوامل زیادی در زنگ زدن آهن نقش دارند، از جمله میزان رطوبت موجود در هوا و PH محیط اطراف. در ادامه به تعدادی از این عناصر اشاره شده است.

رطوبت: در دسترس بودن آب در محیط، خوردگی آهن را محدود می کند. شایع ترین علت زنگ زدگی قرار گرفتن در معرض باران است.


اگر PH محیط اطراف فلز پایین باشد، فرآیند زنگ زدگی تسریع می شود. وقتی آهن در معرض باران اسیدی قرار می گیرد، سریعتر زنگ می زند. خوردگی آهن با pH بالاتر کند می شود.


به دلیل وجود املاح مختلف در آب، آهن سریعتر زنگ می زند. بسیاری از یون های موجود در آب شور فرآیند زنگ زدگی را از طریق فرآیندهای الکتروشیمیایی سرعت می بخشند. ناخالصی: آهن خالص در مقایسه با آهن دارای انواع فلزات کندتر زنگ می زند.


 زنگ آهن چگونه یک تغییر شیمیایی است؟

زنگ از اکسید آهن (Fe2O3) تشکیل شده است. در نتیجه زنگ و آهن مترادف نیستند. زنگ مشابه آهنی نیست که روی آن رسوب کرده است. از آنجا که یک جزء جدید به نام "اکسید آهن" در هنگام زنگ زدن آهن ایجاد می شود، نشان دهنده یک تغییر شیمیایی است.

اکسیداسیون آهن
هنگامی که آهن با آب و اکسیژن تماس پیدا می کند، زنگ می زند. اگر نمک وجود داشته باشد، به عنوان مثال در آب دریا یا اسپری نمک، آهن در نتیجه واکنش های شیمیایی سریعتر زنگ می زند.

فلز آهن توسط آب خالص یا اکسیژن خشک نسبتاً تحت تأثیر قرار نمی گیرد. مانند سایر فلزات، مانند آلومینیوم، یک پوشش اکسیدی محکم چسبیده، یک لایه غیرفعال، آهن فله را از اکسیداسیون بیشتر محافظت می کند. تبدیل لایه اکسید آهن در حال غیرفعال شدن به زنگ زدگی ناشی از اثر ترکیبی دو عامل، معمولاً اکسیژن و آب است.

محلول های تخریب کننده دیگر عبارتند از دی اکسید گوگرد در آب و دی اکسید کربن در آب. در این شرایط خورنده، گونه های هیدروکسید آهن تشکیل می شوند. بر خلاف اکسیدهای آهن، هیدروکسیدها به فلز فله نمی چسبند.

همانطور که آنها شکل می گیرند و از سطح پوسته می شوند، آهن تازه در معرض قرار می گیرد و فرآیند خوردگی تا زمانی ادامه می یابد که یا تمام آهن مصرف شود یا تمام اکسیژن، آب، دی اکسید کربن یا دی اکسید گوگرد موجود در سیستم حذف یا مصرف شود.

هنگامی که آهن زنگ می زند، اکسیدها حجم بیشتری نسبت به فلز اصلی می گیرند. این انبساط می تواند نیروهای عظیمی ایجاد کند و به سازه های ساخته شده از آهن آسیب برساند.

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
02156542509   - 02156540771