جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید : 09121504568

لیست قیمت آهن امروز

فولاد، آلیاژ آهن و کربن که در آن محتوای کربن تا 2 درصد متغیر است (با محتوای کربن بالاتر، ماده به عنوان چدن تعریف می شود). تا حد زیادی پرمصرف ترین ماده برای ساخت زیرساخت ها و صنایع جهان است که برای ساخت همه چیز از سوزن خیاطی گرفته تا تانکرهای نفت استفاده می شود.

علاوه بر این، ابزار مورد نیاز برای ساخت و ساخت چنین محصولاتی نیز از فولاد ساخته شده است. به عنوان نشانه ای از اهمیت نسبی این ماده، تولید فولاد خام جهان در سال 2013 حدود 1.6 میلیارد تن بود، در حالی که تولید مهم ترین فلز مهندسی بعدی، آلومینیوم، حدود 47 میلیون تن بود. (برای لیستی از تولید فولاد بر اساس کشور، در زیر تولید فولاد جهانی را ببینید.) دلایل اصلی محبوبیت فولاد، هزینه نسبتا پایین ساخت، شکل‌دهی و فرآوری آن، فراوانی دو ماده اولیه آن (سنگ آهن و قراضه)، و دامنه بی نظیر خواص مکانیکی آن.

سنگ آهن یکی از فراوان ترین عناصر روی زمین است و یکی از کاربردهای اولیه آن در تولید فولاد است. هنگامی که آهن با کربن ترکیب می شود، خصوصیات آن به طور کامل تغییر می کند و به فولاد آلیاژی تبدیل می شود.

عنصر اصلی فولاد آهن است، فلزی که در حالت خالص آن سخت تر از مس نیست. با حذف موارد بسیار شدید، آهن در حالت جامد خود، مانند سایر فلزات، چند کریستالی است - یعنی از بلورهای زیادی تشکیل شده است که در مرزهای خود به یکدیگر می پیوندند. کریستال آرایش منظمی از اتم‌ها است که به بهترین شکل می‌توان آن‌ها را به صورت کره‌هایی که یکدیگر را لمس می‌کنند، نشان داد.

آنها در صفحاتی که شبکه نامیده می شوند، مرتب می شوند که به روش های خاصی در یکدیگر نفوذ می کنند. برای آهن، آرایش شبکه را می توان با یک مکعب واحد با هشت اتم آهن در گوشه های آن به بهترین شکل مشاهده کرد. برای منحصر به فرد بودن فولاد، آلوتروپی بودن آهن مهم است، یعنی وجود آن به دو شکل کریستالی. در آرایش مکعبی (bcc) متمرکز بر بدن، یک اتم آهن اضافی در مرکز هر مکعب وجود دارد.

در آرایش مکعبی وجهی (fcc)، یک اتم آهن اضافی در مرکز هر یک از شش وجه مکعب واحد وجود دارد. قابل توجه است که اضلاع مکعب رو به مرکز، یا فواصل بین شبکه های همسایه در آرایش fcc، حدود 25 درصد بزرگتر از آرایش bcc است. این بدان معنی است که فضای بیشتری در fcc نسبت به ساختار bcc برای نگه داشتن اتم های خارجی (یعنی آلیاژی) در محلول جامد وجود دارد.

آلوتروپی bcc آهن زیر 912 درجه سانتیگراد (1674 درجه فارنهایت) و از 1394 درجه سانتیگراد (2541 درجه فارنهایت) تا نقطه ذوب آن 1538 درجه سانتیگراد (2800 درجه فارنهایت) است. آهن در تشکیل bcc که به آن فریت می گویند، در محدوده دمایی پایین تر، آهن آلفا و در ناحیه دمای بالاتر آهن دلتا نامیده می شود.

آهن بین 912 تا 1394 درجه سانتیگراد به ترتیب fcc خود است که آستنیت یا آهن گاما نامیده می شود. رفتار آلوتروپیک آهن به استثنای اندک در فولاد حفظ می شود، حتی زمانی که آلیاژ حاوی مقادیر قابل توجهی از عناصر دیگر باشد.


اصطلاح آهن بتا نیز وجود دارد که به خواص مکانیکی اشاره نمی کند، بلکه به ویژگی های مغناطیسی قوی آهن اشاره دارد. زیر 770 درجه سانتیگراد (1420 درجه فارنهایت)، آهن فرومغناطیسی است. دمایی که بالاتر از آن این خاصیت را از دست می دهد اغلب نقطه کوری نامیده می شود.

اثرات کربن
در شکل خالص خود، آهن نرم است و به طور کلی به عنوان یک ماده مهندسی مفید نیست. روش اصلی تقویت آن و تبدیل آن به فولاد با افزودن مقدار کمی کربن است. در فولاد جامد، کربن به طور کلی به دو شکل یافت می شود. یا در آستنیت و فریت در محلول جامد است یا به صورت کاربید یافت می شود.

شکل کاربید می تواند کاربید آهن (Fe3C، معروف به سمنتیت)، یا می تواند کاربید یک عنصر آلیاژی مانند تیتانیوم باشد. (از سوی دیگر، در آهن خاکستری، کربن به دلیل وجود سیلیکون که تشکیل کاربید را سرکوب می کند، به صورت تکه ها یا خوشه های گرافیت ظاهر می شود.)


اثرات کربن به بهترین وجه توسط نمودار تعادل آهن-کربن نشان داده شده است. خط A-B-C نشان دهنده نقاط مایع (یعنی دمایی است که در آن آهن مذاب شروع به جامد شدن می کند) و خط H-J-E-C نشان دهنده نقاط جامدوس (در آن زمان است.

فولاد که از آهن و کربن تشکیل شده است، یکی از همه کاره ترین آلیاژهای جهان است. برای ساخت همه چیز از ماشین و کامیون گرفته تا ریل راه آهن، میخ، لوازم خانگی و موارد دیگر استفاده می شود. امروز، ما هفت حقیقت جالب و جالب در مورد فولاد را بررسی می کنیم.

1) فولاد کشسان تر از لاستیک است
نه، این اشتباه تایپی نیست. فولاد در واقع الاستیک تر از لاستیک است. خاصیت ارتجاعی به توانایی یک ماده برای "بازگشت" به شکل اولیه خود پس از تغییر شکل تحت فشار اشاره دارد. بر اساس این تعریف، فولاد الاستیک‌تر از لاستیک است، زیرا می‌تواند سریع‌تر به شکل اولیه خود بازگردد.

2) فولاد 1000 بار قوی تر از آهن است
خود فولاد آلیاژی است که عمدتاً از آهن با مقدار کمی کربن (و همچنین سایر عناصر کمیاب) تشکیل شده است. در مقایسه با آهن خالص، فولاد تقریباً 1000 برابر قوی تر است. افزودن مقدار کمی کربن به فولاد استحکام کششی آن را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد و در نتیجه استحکام بالاتری نسبت به آهن خالص دارد.

3) فولاد یکی از بازیافتی ترین مواد جهان است
بیشتر محصولات و اشیاء فولادی از فولاد جدید ساخته نشده اند. آنها از فولاد بازیافتی ساخته شده اند. آمارها نشان می دهد که فولاد دارای نرخ بازیافت جهانی تقریباً 60 درصد است، به این معنی که بیش از نیمی از فولاد بازیافت و دوباره استفاده می شود. بازیافت فولاد آسان است زیرا می توان آن را ذوب کرد.

4) بیش از 2 میلیون نفر در صنعت فولاد کار می کنند
صنعت فولادسازی قرن‌هاست که وجود داشته است، و در حالی که فراز و نشیب‌ها را تجربه می‌کند، ایمنی صنعت سالم است. در سراسر جهان، تخمین زده می شود که بیش از 2 میلیون نفر در صنعت فولاد کار می کنند.

 5) یک خودروی اسقاط شده به اندازه کافی فولاد برای چهار تیر برق تولید می کند
به گفته موسسه آهن و فولاد آمریکا (AISI)، یک خودروی اسقاط شده معمولی به اندازه کافی فولاد تولید می کند تا بتواند چهار تیر برق تولید کند. هنگامی که یک ماشین قدیمی "بیتر" به پایان عمر خود می رسد، به سمت زباله دانی می رود که در آنجا برای قطعات خراب می شود. قطعات فولادی که قابل استفاده مجدد نیستند عموماً بازیافت می‌شوند - و این فولاد بازیافتی می‌تواند مواد کافی برای چهار قطب مفید را فراهم کند.

6) محتوای کربن بر خواص فولاد تأثیر می گذارد
هنگام تولید فولاد، شرکت ها باید به محتوای کربن توجه زیادی داشته باشند. اگر مقدار ناکافی کربن استفاده شود، فولاد مستعد زنگ زدگی و خوردگی می شود. اگر کربن بیش از حد استفاده شود، فولاد تبدیل می شود

7) سقف فولادی می تواند بیش از نیم قرن دوام بیاورد
سقف های فولادی در سال های اخیر به طور فزاینده ای رایج شده اند. در حالی که سقف‌های پشمی با روکش سنتی معمولاً فقط حدود 15 تا 20 سال عمر می‌کنند، سقف‌های فولادی می‌توانند بیش از نیم قرن دوام بیاورند و آنها را به سرمایه‌گذاری هوشمندانه برای صاحبان خانه و صاحبان مشاغل تبدیل می‌کند.

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
09121504568