تماس با همیار فلز : 021-56542509

علاقه مندی ها مقایسه قیمت

فروش انواع تیرآهن

چدن
چدن از ذوب آلیاژهای آهن-کربن که محتوای کربن آنها بیش از 2 درصد است تولید می شود. پس از ذوب، فلز در قالب ریخته می شود. تفاوت اولیه در تولید آهن فرفورژه و چدن این است که چدن با چکش و ابزار کار نمی شود. همچنین تفاوت هایی در ترکیب وجود دارد - چدن حاوی 2-4٪ کربن و سایر آلیاژها و 1-3٪ سیلیکون است که عملکرد ریخته گری فلز مذاب را بهبود می بخشد. مقادیر کمی منگنز و برخی ناخالصی ها مانند گوگرد و فسفر نیز ممکن است وجود داشته باشد. تفاوت بین آهن فرفورژه و چدن را می توان در جزئیات ساختار شیمیایی و خواص فیزیکی نیز یافت.

اگرچه فولاد و چدن هر دو حاوی رگه‌هایی از کربن هستند و به نظر شبیه هستند، تفاوت‌های قابل توجهی بین این دو فلز وجود دارد. فولاد حاوی کمتر از 2 درصد کربن است که محصول نهایی را قادر می سازد در یک ساختار ریز کریستالی منفرد جامد شود. محتوای کربن بیشتر چدن به این معنی است که به عنوان یک آلیاژ ناهمگن جامد می شود و بنابراین دارای بیش از یک ساختار میکروکریستالی در مواد است.

این ترکیبی از محتوای کربن بالا و وجود سیلیکون است که به چدن قابلیت ریخته گری عالی را می دهد. انواع مختلفی از چدن ها با استفاده از عملیات حرارتی و تکنیک های مختلف فرآوری تولید می شوند که از جمله آنها می توان به آهن خاکستری، آهن سفید، چکش خوار، چدن داکتیل و آهن گرافیت فشرده اشاره کرد.
آهن خاکستری
آهن خاکستری با شکل پوسته پوسته مولکول های گرافیت در فلز مشخص می شود. هنگامی که فلز شکسته می شود، شکستگی در امتداد تکه های گرافیت رخ می دهد که به آن رنگ خاکستری روی سطح فلز شکسته می دهد. نام آهن خاکستری از این ویژگی گرفته شده است.

می توان اندازه و ساختار ماتریسی ورقه های گرافیتی را در حین تولید با تنظیم سرعت خنک سازی و ترکیب کنترل کرد. چدن خاکستری مانند سایر انواع چدن انعطاف پذیر نیست و استحکام کششی آن نیز کمتر است. با این حال، رسانای حرارتی بهتری است و سطح میرایی ارتعاش بالاتری دارد.

ظرفیت میرایی آن 20 تا 25 برابر بیشتر از فولاد است و نسبت به سایر چدن ها برتر است. چدن خاکستری نیز نسبت به سایر چدن ها آسان تر است و ویژگی های مقاومت در برابر سایش آن را به یکی از پرحجم ترین محصولات چدن تبدیل می کند.

آهن سفید
با محتوای کربن مناسب و سرعت سرد شدن بالا، اتم‌های کربن با آهن ترکیب می‌شوند و کاربید آهن را تشکیل می‌دهند. این بدان معنی است که مولکول های گرافیت آزاد اندکی یا اصلاً در مواد جامد وجود ندارد. هنگامی که آهن سفید بریده می شود، صورت شکسته به دلیل عدم وجود گرافیت سفید به نظر می رسد. ساختار میکروکریستالی سمنتیت سخت و شکننده با مقاومت فشاری بالا و مقاومت در برابر سایش خوب است.

در کاربردهای تخصصی خاص، وجود آهن سفید روی سطح محصول مطلوب است. این را می توان با استفاده از یک رسانای خوب گرما برای ساختن بخشی از قالب به دست آورد. این باعث می شود که گرما از فلز مذاب به سرعت از آن منطقه خاص خارج شود، در حالی که بقیه قسمت های ریخته گری با سرعت کمتری خنک می شوند.

یکی از محبوب ترین گریدهای آهن سفید، آهن نیکل سخت است. افزودن آلیاژهای کروم و نیکل به این محصول خواص عالی برای کاربردهای سایشی کم ضربه و لغزشی می دهد.

آهن‌های سفید و آهن‌های نیکل سخت تحت یک طبقه‌بندی از آلیاژها به نام ASTM A532 قرار می‌گیرند. "مشخصات استاندارد برای چدن های مقاوم در برابر سایش".

آهن چکش خوار
آهن سفید را می توان از طریق فرآیند حرارتی به آهن چکش خوار تبدیل کرد. یک برنامه طولانی گرمایش و سرمایش منجر به تجزیه مولکول های کاربید آهن می شود و مولکول های گرافیت آزاد را در آهن آزاد می کند. نرخ های خنک کننده مختلف و افزودن آلیاژها، آهن چکش خوار با ساختار میکروکریستالی تولید می کند.

چدن داکتیل (آهن ندولار)
چدن داکتیل یا آهن ندولار خواص ویژه خود را از طریق افزودن منیزیم به آلیاژ به دست می آورد. وجود منیزیم باعث می شود که گرافیت به شکل کروی بر خلاف ورقه های آهن خاکستری شکل بگیرد. کنترل ترکیب در فرآیند تولید بسیار مهم است. مقادیر کمی از ناخالصی ها مانند گوگرد و اکسیژن با منیزیم واکنش داده و بر شکل مولکول های گرافیت تأثیر می گذارد.

درجات مختلف آهن شکل پذیر با دستکاری ساختار میکروکریستالی در اطراف کروی گرافیت ایجاد می شود. این امر از طریق فرآیند ریخته گری یا از طریق عملیات حرارتی، به عنوان یک مرحله پردازش پایین دست به دست می آید.

از آنجایی که چدن انعطاف پذیر در اثر ضربه تغییر شکل می دهد، به جای اینکه خرد شود، ما از این ماده برای ساخت بولاردهای چدنی خود استفاده می کنیم. مشخصات ضربه ای چدن داکتیل آن را به چدن خوبی برای بولاردهای نزدیک تردد خودرو تبدیل می کند.

آهن گرافیت فشرده
آهن گرافیت فشرده دارای ساختار گرافیت و خواص مرتبط با آن است که ترکیبی از آهن خاکستری و سفید است. ساختار میکروکریستالی در اطراف ورقه های بلانت گرافیت که به هم متصل هستند تشکیل شده است. آلیاژی مانند تیتانیوم برای سرکوب تشکیل گرافیت کروی استفاده می شود. آهن گرافیت فشرده در مقایسه با آهن خاکستری استحکام کششی و شکل پذیری بهتری دارد.

ساختار میکروکریستالی و خواص آن را می توان از طریق عملیات حرارتی یا افزودن آلیاژهای دیگر تنظیم کرد.

خواص مکانیکی چدن
خواص مکانیکی یک ماده نشان می دهد که چگونه تحت تنش های خاص واکنش نشان می دهد، که به تعیین مناسب بودن آن برای کاربردهای مختلف کمک می کند. مشخصات توسط سازمان‌هایی مانند انجمن آمریکایی تست و مواد (ASTM) تنظیم می‌شود تا کاربران بتوانند با اطمینان از اینکه الزامات برنامه خود را برآورده می‌کنند، مواد را خریداری کنند. متداول ترین مشخصات چدن خاکستری چدنی ASTM A48 است.

به منظور واجد شرایط بودن محصولات ریخته گری با توجه به مشخصات آنها، یک روش استاندارد ریخته گری میله آزمایشی همراه با ریخته گری مهندسی شده است. سپس تست‌های ASTM روی این نوار تست اعمال می‌شوند و از نتایج برای واجد شرایط بودن کل دسته ریخته‌گری استفاده می‌شود.

هنگام جوشکاری قطعات چدنی به یکدیگر، مشخصات نیز مهم هستند. جوش باید مطابق با خواص مکانیکی ماده جوش داده شده باشد یا از آن فراتر رود - در غیر این صورت ممکن است شکستگی و شکست رخ دهد.
چند ویژگی مکانیکی رایج برای چدن عبارتند از:

سختی - مقاومت مواد در برابر سایش و فرورفتگی
چقرمگی - توانایی مواد برای جذب انرژی
شکل پذیری - توانایی مواد برای تغییر شکل بدون شکستگی
الاستیسیته - توانایی مواد برای بازگشت به ابعاد اولیه پس از تغییر شکل
چکش خواری - توانایی مواد برای تغییر شکل تحت فشار بدون پارگی
استحکام کششی - بزرگترین تنش طولی که یک ماده می تواند بدون پاره شدن تحمل کند
استحکام خستگی - بالاترین تنشی که یک ماده می تواند برای تعداد معینی چرخه بدون شکستگی تحمل کند

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
02156542509   - 02156540771