تماس با همیار فلز : 021-56542509

علاقه مندی ها مقایسه قیمت

قیمت چهار پهلو آهنی

تضعیف طبیعی عبارت است از کاهش غلظت آلاینده ها در محیط از طریق فرآیندهای بیولوژیکی (تجزیه بیولوژیکی هوازی و بی هوازی، جذب گیاهان و حیوانات)، پدیده های فیزیکی (یعنی فرارفت، پراکندگی، رقت، انتشار، تبخیر، جذب/واجذب) و واکنش های شیمیایی.

به عنوان مثال، تبادل یون، کمپلکس، تبدیل غیر زنده؛ ارتش ایالات متحده، 1995). در میان فرآیندهای طبیعی، تجزیه زیستی برای تنظیم‌کننده‌های محیطی، طرف‌های مسئول بالقوه و مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا در واقع آلاینده‌ها را از بین می‌برد. به این ترتیب، میرایی طبیعی نظارت شده (MNA) تقریبا همیشه به عنوان یک درمان بالقوه در نظر گرفته می شود.

تجزیه و تحلیل MNA به طور معمول از سه سطح پیروی می کند. ردیف 1 پایداری ستون را ارزیابی می کند، ردیف 2 از پارامترهای ژئوشیمیایی برای ارزیابی پتانسیل تجزیه زیستی به طور کلی استفاده می کند، و ردیف 3 شواهد مستقیمی از تجزیه زیستی از طریق مطالعه میکروبیولوژیکی یا تجزیه و تحلیل ایزوتوپ های خاص ترکیبی (CSIA) ارائه می دهد.

6.7.2.1 پارامترهای ژئوشیمیایی
در مکان‌هایی که در آن‌ها نمایش تضعیف طبیعی مورد نظر است، گروهی از پارامترهای تحلیلی آب‌های زیرزمینی اغلب برای ارزیابی تخریب زیستی آنالیز می‌شوند.

پارامترها شامل نیترات، منگنز (II)، آهن (II)، سولفات، متان، کلرید و قلیاییت هستند. افزایش غلظت منگنز (II)، آهن (II)، متان، کلرید و قلیاییت و کاهش غلظت نیترات و سولفات از شاخص های تجزیه زیستی است.


6.7.2.2 تجزیه و تحلیل ایزوتوپ خاص ترکیب (CSIA)
در مکان‌هایی که MNA یکی از راه‌حل‌ها در نظر گرفته می‌شود، احتمالاً CSIA انجام می‌شود. علاوه بر نشان دادن MNA، ارزش آن برای ارزیابی پزشکی قانونی به دلیل استفاده موفقیت‌آمیز در مکان‌های مختلف برای تمایز بین انتشار آلاینده‌هایی که در زمان‌ها و مکان‌های مختلف در مکان‌های نشت پیچیده رخ داده است، شناسایی شده است (EPA، 2008).

مبنای اساسی برای شناسایی منبع، تغییرپذیری نسبت های ایزوتوپ در منابع مختلف است (به عنوان مثال، محصولات تولید کنندگان مختلف؛ EPA، 2008). تفسیر داده های CSIA با سناریوهای انتشار و تخریب زیستی و غیرزیستی پیچیده است.

در سایتی که تاریخچه انتشار آن مشخص نیست، ممکن است تفسیرهای متعدد حتی بدون تخریب امکان پذیر باشد. در برخی موارد، یک منبع آشکار به هم پیوسته آلودگی آب های زیرزمینی ممکن است با توجه به ترکیب ایزوتوپی آن ناهمگن باشد که در نتیجه چندین رویداد مختلف نشت در طول زمان و/یا ترکیب ریخته شده از منابع مختلف با ترکیبات ایزوتوپی متفاوت است. در موارد دیگر، نشت های مختلف در مکان های مختلف ممکن است ترکیب ایزوتوپی یکسانی داشته باشند.


تخریب (هم زیستی و هم غیر زنده) سطح دیگری از پیچیدگی را به تفسیر داده های CSIA اضافه می کند. از آنجایی که تفاوت در نسبت های ایزوتوپ منابع مختلف معمولاً در حدود چند هزارم است (‰)، تغییر در نسبت ایزوتوپ به دلیل تخریب زیستی و/یا غیرزیستی می تواند به سرعت از تغییرات ناشی از منابع مختلف مهم تر شود (EPA، 2008). 

6.7.2.3 ارزیابی عملکرد اصلاح
در یک دنیای ایده آل، سایت باید به طور کامل قبل از شروع اصلاح مشخص شود تا ماهیت و میزان آلاینده ها شناخته شود. بدبختانه، موضوع همیشه اینطور نیست. در برخی از سایت‌های بازسازی پیچیده، توصیف ضعیف منبع(ها) تا مرحله اصلاح شناسایی نمی‌شود. به این ترتیب، در طول مرحله اصلاح، داده‌های حاصل از نظارت اصلاح (غلظت آلاینده‌های نگران کننده، ORP، CSIA، و غیره) برای اصلاح درک منابع ارزشمند هستند.

تکنیک های متعددی برای پاکسازی آلاینده های نگران کننده موجود است (EPA، 2005). فناوری‌های پرکاربرد شامل استخراج بخار خاک، پمپ و تصفیه و اکسیداسیون درجا می‌شود. با داروهای پمپ و درمان، منحنی حجم بازیابی انباشته در مقابل زمان اغلب برای نظارت بر پیشرفت اصلاح استفاده می شود.

انحراف از شیب مورد انتظار ممکن است پتانسیل انتشار مداوم یا جدید را نشان دهد. به عنوان مثال، در یک سایت با LNAPL با چاه های بازیابی چندگانه، چاه با بیشترین حجم بازیافت LNAPL ممکن است نشان دهد که چاه در منطقه منبع یا نزدیک به آن قرار دارد، با فرض زمین شناسی و طراحی چاه مشابه.

Rebound افزایش غلظت آلاینده پس از کاهش اولیه به دلیل دفع از خاک، انحلال NAPL و فرارفت / انتشار است. تقریباً در تمام اصلاحات، به ویژه اکسیداسیون شیمیایی، بازگشت مجدد رخ می دهد. جمع آوری داده های مربوط به بازگشت مجدد در ارزیابی پزشکی قانونی مهم است زیرا تجزیه و تحلیل آن ممکن است به شناسایی منطقه منبع کمک کند.

در مناطق منبع، موارد زیر ممکن است مشاهده شود: بازگشت سریعتر و بارزتر. اثرات انتشار ماتریس، دفع، و پارتیشن بندی به نسبت بالاتر است. و غلظت برگشت کوتاه مدت و بلندمدت را با فاصله از ناحیه منبع کاهش داد.

شایان ذکر است که فعالیت‌های اصلاحی ممکن است بر شرایط سایت تأثیر بگذارد و منجر به (دوباره) وقوع آلاینده‌های موجود اما پایدار در آب‌های زیرزمینی یا مهاجرت آلاینده‌های خارج از سایت به سایت مورد بررسی شود. سناریوی قبلی در مکان هایی که تحت اکسیداسیون شیمیایی درجا قرار گرفته اند رایج است.

در این مکان‌ها، فرآیند اصلاح ممکن است منجر به تحرک فلزات، تغییر در رفتار تقسیم‌بندی آلاینده، تغییر جمعیت میکروبی و/یا فعالیت یا گونه‌زایی آنیون‌ها شود. در سناریوی دوم، بازیابی مایع آلاینده (LNAPL یا آب های زیرزمینی آلوده) از طریق پمپاژ ممکن است شرایط هیدرولیکی منطقه را تغییر دهد و ممکن است باعث مهاجرت آلاینده ها از خارج از محل به محل شود.

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
02156542509   - 02156540771