تماس با همیار فلز : 021-56542509

علاقه مندی ها مقایسه قیمت

قیمت ورق قلع اندود

این فلز نقره ای با ریخته گری طلایی واکنش پذیرترین و یکی از نرم ترین فلزات است. در دمای 28.4 درجه سانتیگراد (83.1 درجه فارنهایت) درست بالاتر از دمای اتاق ذوب می شود. مقدار آن تقریباً نصف سرب و 70 برابر نقره فراوان است. سزیم به مقدار بسیار کم (7 قسمت در میلیون) در پوسته زمین در مواد معدنی آلاینده، رودیزیت و لپیدولیت وجود دارد.

Pollucite (Cs4Al4Si9O26∙H2O) یک کانی غنی از سزیم شبیه کوارتز است. حاوی 40.1 درصد سزیم بر اساس خالص است و نمونه‌های ناخالص معمولاً با روش‌های مرتب‌سازی دستی تا بیش از 25 درصد سزیم جدا می‌شوند.

ذخایر بزرگ آلودگی در زیمبابوه و در پگماتیت های لیتیوم دار در دریاچه برنیک، مانیتوبا، کانادا یافت شده است. رودیزیت یک ماده معدنی کمیاب است که در غلظت های کم در لپیدولیت و در نمک نمک و رسوبات نمکی یافت می شود.

مشکل اولیه تولید سزیم خالص این است که سزیم همیشه همراه با روبیدیم در طبیعت یافت می شود و همچنین با سایر فلزات قلیایی مخلوط می شود.

از آنجایی که سزیم و روبیدیم از نظر شیمیایی بسیار شبیه به هم هستند، جداسازی آنها مشکلات متعددی را قبل از ظهور روش‌های تبادل یونی و عوامل کمپلکس‌کننده خاص یونی مانند اترهای تاج ایجاد کرد. هنگامی که نمک های خالص آماده شدند، تبدیل آنها به فلز آزاد کار ساده ای است.

سزیم را می توان با الکترولیز مخلوط مذاب سیانید سزیم/سیانید باریم و با روش های دیگر مانند احیای نمک های آن با فلز سدیم و به دنبال آن تقطیر جزئی جدا کرد.

سزیم به صورت انفجاری با آب سرد واکنش می دهد. به راحتی با اکسیژن ترکیب می شود، بنابراین در لوله های خلاء به عنوان یک "گیرنده" برای پاک کردن آثار اکسیژن و سایر گازهای به دام افتاده در لوله در هنگام آب بندی استفاده می شود. سزیم بسیار خالص بدون گاز مورد نیاز به عنوان "گیرنده" اکسیژن در لوله های خلاء را می توان با حرارت دادن آزید سزیم (CsN3) در خلاء، در صورت نیاز تولید کرد.

از آنجایی که سزیم به شدت فوتوالکتریک است (به راحتی الکترون‌ها را در اثر برخورد نور از دست می‌دهد)، در سلول‌های فوتوالکتریک، لوله‌های فوتو ضرب‌کننده، شمارنده‌های سوسوزن و اسپکتروفتومترها استفاده می‌شود. همچنین در لامپ های مادون قرمز استفاده می شود.

از آنجایی که اتم سزیم می‌تواند به صورت حرارتی یونیزه شود و یون‌های دارای بار مثبت به سرعت‌های زیادی شتاب می‌گیرند، سیستم‌های سزیم می‌توانند سرعت اگزوز فوق‌العاده بالایی را برای موتورهای محرکه پلاسما برای کاوش در اعماق فضا فراهم کنند.

فلز سزیم به دلیل هزینه نسبتاً بالا در مقادیر نسبتاً محدودی تولید می شود. سزیم در مبدل های قدرت ترمیونی که برق را مستقیماً در راکتورهای هسته ای یا از گرمای تولید شده توسط واپاشی رادیواکتیو تولید می کنند، کاربرد دارد. یکی دیگر از کاربردهای بالقوه فلز سزیم در تولید آلیاژ یوتکتیک NaKCs با ذوب کم است.

سزیم اتمی در استاندارد زمان جهان، ساعت سزیمی به کار گرفته شده است. خط طیفی مایکروویو ساطع شده از ایزوتوپ سزیم-133 دارای فرکانس 9,192,631,770 هرتز (چرخه در ثانیه) است. این واحد اساسی زمان را فراهم می کند.

ساعت‌های سزیمی آنقدر پایدار و دقیق هستند که تا ۱ ثانیه در ۱.۴ میلیون سال قابل اعتماد هستند. ساعت‌های سزیمی استاندارد اولیه، مانند NIST-F1 در بولدر، کولو، تقریباً به اندازه یک واگن راه‌آهن بزرگ هستند. استانداردهای ثانویه تجاری به اندازه چمدان هستند.

سزیم طبیعی کاملاً از ایزوتوپ غیر رادیواکتیو سزیم-133 تشکیل شده است. تعداد زیادی ایزوتوپ رادیواکتیو از سزیم-123 تا سزیم-144 تهیه شده است. سزیم 137 به دلیل نیمه عمر طولانی 30.17 سال در رادیولوژی پزشکی و صنعتی مفید است.

با این حال، به عنوان یک جزء اصلی از ریزش هسته ای و یک محصول زائد باقی مانده از تولید پلوتونیوم و سایر سوخت های هسته ای غنی شده، یک خطر زیست محیطی ایجاد می کند.

حذف سزیم رادیواکتیو از خاک آلوده در سایت‌های تولید تسلیحات هسته‌ای، مانند آزمایشگاه ملی اوک ریج در اوک ریج، تنسی، و سایت هانفورد وزارت انرژی ایالات متحده در نزدیکی ریچلند، واشنگتن، یک تلاش بزرگ پاکسازی است.

کنترل سزیم به دلیل واکنش خود به خود در هوا دشوار است. اگر سطح یک نمونه فلزی به اندازه کافی بزرگ باشد، می تواند بسوزد و سوپراکسید تشکیل دهد. سوپراکسید سزیم رنگ قرمز بیشتری دارد. Cs2O2 می تواند با اکسیداسیون فلز با مقدار مورد نیاز اکسیژن تشکیل شود، اما واکنش های دیگر سزیم با اکسیژن بسیار پیچیده تر است.

سزیم الکترومثبت‌ترین و قلیایی‌ترین عنصر است و بنابراین، آسان‌تر از سایر عناصر، الکترون تک ظرفیتی خود را از دست می‌دهد و تقریباً با تمام آنیون‌های معدنی و آلی پیوندهای یونی تشکیل می‌دهد.

آنیون Cs– نیز آماده شده است. هیدروکسید سزیم (CsOH)، حاوی آنیون هیدروکسید (OH–)، قوی ترین باز شناخته شده است که حتی به شیشه نیز حمله می کند.

برخی از نمک های سزیم در ساخت آب های معدنی استفاده می شود. سزیم تعدادی آمالگام جیوه را تشکیل می دهد. به دلیل افزایش حجم ویژه سزیم، در مقایسه با فلزات قلیایی سبک تر، تمایل کمتری برای تشکیل سیستم های آلیاژی با فلزات دیگر وجود دارد.

روبیدیم و سزیم به هر نسبت قابل اختلاط هستند و حلالیت جامد کامل دارند. حداقل نقطه ذوب 9 درجه سانتیگراد (48 درجه فارنهایت) است.

مشخصات فیزیکی

از بین تمام عناصری که در دمای اتاق جامد هستند، سزیم نرم ترین است: سختی آن 0.2 Mohs است. این فلز بسیار انعطاف پذیر و کم رنگ است که در حضور مقادیر کمی از اکسیژن تیره می شود. هنگامی که در حضور روغن معدنی (جایی که در حین حمل و نقل بهتر است از آن نگهداری شود)، درخشش فلزی خود را از دست می دهد و ظاهری کدر و خاکستری به خود می گیرد.

نقطه ذوب آن 28.5 درجه سانتیگراد (83.3 درجه فارنهایت) است که آن را به یکی از معدود فلزات عنصری تبدیل می کند که در دمای اتاق مایع هستند. جیوه تنها فلز عنصری پایدار با نقطه ذوب شناخته شده کمتر از سزیم است. علاوه بر این، این فلز دارای نقطه جوش نسبتاً پایینی است، 641 درجه سانتیگراد (1186 درجه فارنهایت) که پایین ترین نقطه در بین تمام فلزات غیر از جیوه است. ترکیبات آن با رنگ آبی یا بنفش می سوزند.

سزیم با سایر فلزات قلیایی، طلا و جیوه (آمالگام) آلیاژهایی تشکیل می دهد. در دمای کمتر از 650 درجه سانتیگراد (1202 درجه فارنهایت)، با کبالت، آهن، مولیبدن، نیکل، پلاتین، تانتالم یا تنگستن آلیاژ نمی شود.

ترکیبات بین فلزی کاملاً مشخصی را با آنتیموان، گالیم، ایندیم و توریم تشکیل می دهد که به نور حساس هستند. با تمام فلزات قلیایی دیگر (به جز لیتیوم) مخلوط می شود. این آلیاژ با توزیع مولی 41% سزیم، 47% پتاسیم و 12% سدیم دارای کمترین نقطه ذوب در بین هر آلیاژ فلزی شناخته شده، در دمای 78- درجه سانتی گراد (108- درجه فارنهایت) است. چند آمالگام مورد مطالعه قرار گرفته است: CsHg2 مشکی با درخشش فلزی بنفش است، در حالی که CsHg طلایی رنگ است، همچنین با درخشش فلزی.

رنگ طلایی سزیم ناشی از کاهش فرکانس نور مورد نیاز برای تحریک الکترون‌های فلزات قلیایی با نزول این گروه است. برای لیتیوم از طریق روبیدیم این فرکانس در فرابنفش است، اما برای سزیم وارد انتهای آبی-بنفش طیف می شود.

به عبارت دیگر، فرکانس پلاسمونیک فلزات قلیایی از لیتیوم به سزیم کمتر می شود. بنابراین سزیم نور بنفش را ترجیحاً منتقل می کند و تا حدی جذب می کند در حالی که رنگ های دیگر (دارای فرکانس کمتر) منعکس می شوند. از این رو مایل به زرد به نظر می رسد.

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
02156542509   - 02156540771