تماس با همیار فلز : 021-56542509

علاقه مندی ها مقایسه قیمت

قیمت مفتول آماتوربندی

ویژگیهای فیزیکی
فولاد دارای ضریب انبساط حرارتی تقریباً برابر با بتن مدرن است. اگر اینطور نبود، از طریق تنش های طولی و عمودی اضافی در دماهای متفاوت از دمای تنظیم، مشکلاتی ایجاد می کرد. اگرچه میلگرد دارای دنده هایی است که آن را به صورت مکانیکی به بتن متصل می کند، اما همچنان می توان آن را تحت تنش های زیاد از بتن بیرون کشید، اتفاقی که اغلب با ریزش سازه در مقیاس بزرگتر همراه است.

برای جلوگیری از چنین شکستی، میلگرد یا عمیقاً در اعضای ساختاری مجاور (40 تا 60 برابر قطر) تعبیه می شود یا در انتهای آن خم شده و قلاب می شود تا آن را در اطراف بتن و سایر میلگردها قفل شود. این رویکرد اول اصطکاک را افزایش می دهد که میله را در جای خود قفل می کند، در حالی که روش دوم از مقاومت فشاری بالای بتن استفاده می کند.

میلگرد معمولی از فولاد سکوریت ناتمام ساخته شده است که آن را مستعد زنگ زدگی می کند. به طور معمول پوشش بتن قادر است مقدار pH بالاتر از 12 را فراهم کند تا از واکنش خوردگی جلوگیری شود. پوشش بتنی بسیار کم می تواند این محافظ را از طریق کربناته شدن از سطح و نفوذ نمک به خطر بیاندازد.

پوشش بتنی بیش از حد می تواند باعث ایجاد عرض ترک بیشتر شود که همچنین محافظ محلی را به خطر می اندازد. از آنجایی که زنگ حجم بیشتری نسبت به فولادی که از آن تشکیل شده است می گیرد، فشار داخلی شدیدی بر بتن اطراف ایجاد می کند که منجر به ترک خوردن، پوسته شدن و در نهایت شکست سازه می شود.

این پدیده به جک اکسیدی معروف است. این یک مشکل خاص در جایی است که بتن در معرض آب نمک قرار می‌گیرد، مانند پل‌هایی که در زمستان نمک روی جاده‌ها اعمال می‌شود یا در کاربردهای دریایی. میلگردهای بدون پوشش و مقاوم در برابر خوردگی کربن/کروم کم (میکروکامپوزیت)، برنز سیلیکونی، روکش اپوکسی، گالوانیزه یا فولاد ضد زنگ ممکن است در این شرایط با هزینه اولیه بیشتر استفاده شوند، اما در طول عمر پروژه به میزان قابل توجهی هزینه کمتری دارند.

هنگام کار با میلگرد با روکش اپوکسی در هنگام حمل و نقل، ساخت، جابجایی، نصب و فرآیند قرار دادن بتن دقت بیشتری می شود، زیرا آسیب باعث کاهش مقاومت درازمدت خوردگی این میلگردها می شود. حتی میلگردهای با پوشش اپوکسی آسیب دیده عملکرد بهتری نسبت به میلگردهای تقویت‌کننده بدون روکش نشان داده‌اند، اگرچه مشکلاتی از جدا شدن پوشش اپوکسی از میله‌ها و خوردگی زیر لایه اپوکسی گزارش شده است.

این میلگردهای پوشش داده شده با اپوکسی در بیش از 70000 عرشه پل در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرند، اما این فناوری به دلیل عملکرد ضعیف از سال 2005 به تدریج به نفع میلگرد فولادی ضد زنگ کنار گذاشته شد.

الزامات تغییر شکل در مشخصات محصول استاندارد ایالات متحده برای تقویت کننده میله های فولادی، مانند ASTM A615 و ASTM A706، یافت می شود و فاصله و ارتفاع را تعیین می کند.

میلگرد پلاستیکی تقویت شده با الیاف در محیط های با خوردگی بالا نیز استفاده می شود. در اشکال مختلفی مانند مارپیچ برای تقویت ستون ها، میله های معمولی و مش ها موجود است. بیشتر میلگردهای تجاری موجود از الیاف یک طرفه که در یک رزین پلیمری ترموست قرار گرفته اند ساخته می شوند و اغلب به آن FRP می گویند.

برخی از ساخت‌وسازهای خاص مانند تأسیسات تحقیقاتی و تولیدی با تجهیزات الکترونیکی بسیار حساس ممکن است به استفاده از تقویت‌کننده‌هایی نیاز داشته باشند که رسانای الکتریسیته نیستند و اتاق‌های تجهیزات تصویربرداری پزشکی ممکن است برای جلوگیری از تداخل به خواص غیر مغناطیسی نیاز داشته باشند.

میلگردهای FRP به ویژه انواع الیاف شیشه دارای رسانایی الکتریکی پایین و غیر مغناطیسی هستند که معمولاً برای چنین نیازهایی استفاده می شود. میلگرد فولادی ضد زنگ با نفوذپذیری مغناطیسی کم موجود است و گاهی اوقات برای جلوگیری از مسائل تداخل مغناطیسی استفاده می شود.

فولاد تقویت‌کننده نیز می‌تواند در اثر ضربه‌هایی مانند زلزله جابجا شده و منجر به شکست سازه شود. نمونه بارز آن فروریختن پل راهرو خیابان Cypress در اوکلند، کالیفرنیا در نتیجه زمین لرزه لوما پریتا در سال 1989 است که باعث مرگ 42 نفر شد.

لرزش زمین لرزه باعث ترکیدن میلگردها از بتن و سگک شد. طرح های ساختمانی به روز شده، از جمله میلگردهای محیطی بیشتر، می توانند این نوع خرابی را برطرف کنند.

اندازه ها و درجه ها
اندازه های ایالات متحده
اندازه‌های میله ایالات متحده/امپریال قطر را در واحدهای 1⁄8 اینچ (3.2 میلی‌متر) برای اندازه‌های میله شماره 2 تا 8 نشان می‌دهند، به طوری که قطر #8 = 8⁄8 اینچ = 1 اینچ (25 میلی‌متر) است.

هیچ اندازه نوار کسری در این سیستم وجود ندارد. نماد "#" نشان دهنده علامت عدد است و بنابراین "#6" به عنوان "شماره شش" خوانده می شود. استفاده از علامت "#" برای اندازه های ایالات متحده مرسوم است، اما "خیر". گاهی اوقات به جای آن استفاده می شود. در معاملات، میلگرد با استفاده از قطر میلگرد به عنوان توصیفگر شناخته می شود، مانند "چهار میله" برای میلگرد که چهار هشتم (یا یک دوم) اینچ است.

سطح مقطع یک میله، همانطور که توسط πr² نشان داده شده است، برابر با (اندازه میله/9.027)² است که تقریباً برابر با (اندازه میله / 9) مربع اینچ مربع است. به عنوان مثال، مساحت نوار #8 (8/9)² = 0.79 اینچ مربع است.

اندازه‌های میله‌ای بزرگ‌تر از # 8 از قانون 1⁄8 اینچ پیروی می‌کنند و به دلیل قرارداد تاریخی از اندازه‌های #12-13 و #15-17 صرفنظر می‌کنند.

در ساخت میلگردهای بتنی اولیه 1 اینچ و بزرگتر فقط در مقاطع مربعی موجود بود، و زمانی که میلگردهای گرد تغییر شکل داده شده با فرمت بزرگ در حدود سال 1957 در دسترس قرار گرفت، صنعت آنها را تولید کرد تا سطح مقطعی معادل با اندازه‌های مربع استاندارد اندازه‌های میلگرد مربعی را که قبلاً مورد استفاده قرار می‌گرفت، تولید کند. قطر شکل گرد معادل با فرمت بزرگ به نزدیکترین 1⁄8 اینچ گرد می شود تا اندازه میله را فراهم کند.

به عنوان مثال، میله شماره 9 دارای سطح مقطع 1.00 اینچ مربع (6.5 سانتی متر مربع)، و بنابراین قطر 1.128 اینچ (28.7 میلی متر) است. اندازه های #10، #11، #14 و #18 به ترتیب با میله های مربعی 11⁄8، 11⁄4، 11⁄2 و 2 اینچ مطابقت دارند.

اندازه های کوچکتر از #3 دیگر به عنوان اندازه های استاندارد شناخته نمی شوند. اینها معمولاً به عنوان فولاد میله ای گرد ساده تولید می شوند، اما می توانند با تغییر شکل ساخته شوند. اندازه های کوچکتر از #3 معمولاً به عنوان محصولات "سیم" نامیده می شوند و نه "نوار" و با قطر اسمی یا شماره سیم گیج آنها مشخص می شوند. میله های شماره 2 اغلب به طور غیر رسمی "میله مداد" نامیده می شوند زیرا اندازه آنها تقریباً به اندازه یک مداد است.

هنگامی که میلگرد با اندازه ایالات متحده / امپریال در پروژه هایی با واحدهای متریک استفاده می شود، اندازه متریک معادل معمولاً به عنوان قطر اسمی گرد شده به نزدیکترین میلی متر مشخص می شود. اینها اندازه‌های متریک استاندارد در نظر گرفته نمی‌شوند، و بنابراین اغلب به عنوان تبدیل نرم یا اندازه "متریک نرم" نامیده می‌شوند. سیستم اندازه میله ایالات متحده/امپریال استفاده از اندازه‌های میله متریک واقعی (شماره 10، 12، 16، 20، 25، 28، 32، 36، 40، 50 و 60 را به طور خاص تشخیص می‌دهد) که قطر اسمی میله را بر حسب میلی‌متر نشان می‌دهد.

به عنوان مشخصات "اندازه جایگزین". جایگزین کردن اندازه واقعی متریک برای اندازه ایالات متحده / امپریال تبدیل سخت نامیده می شود و گاهی اوقات منجر به استفاده از یک نوار با اندازه های فیزیکی متفاوت می شود.

 

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
02156542509   - 02156540771