تماس با همیار فلز : 021-56542509

علاقه مندی ها مقایسه قیمت

قیمت لوله صنعتی

با گالوانیزه کردن می توان از زنگ زدگی آهن جلوگیری کرد: گالوانیزه کردن از اقلامی که در معرض رطوبت بیش از حد هستند، مانند ورق های سقف و خطوط لوله، در برابر زنگ زدگی محافظت می کند. گالوانیزه تکنیکی است که برای جلوگیری از زنگ زدگی، لایه نازکی از روی روی فولاد و آهن اعمال می شود.

آهن گالوانیزه آهنی است که روی آن روکش شده است. روی نسبت به آهن واکنش‌پذیرتر است، بنابراین در حضور رطوبت، با اکسیژن تعامل می‌کند و یک لایه نامرئی از اکسید روی ایجاد می‌کند که از آن در برابر زنگ‌زدگی بیشتر محافظت می‌کند.

شایان ذکر است که حتی اگر پوشش روی روی محصولات آهن گالوانیزه شکسته شود، آنها بدون زنگ می مانند. از آنجایی که روی نسبت به آهن واکنش پذیرتر است، این چنین است.


با آبکاری می توان از زنگ زدگی آهن جلوگیری کرد: آبکاری روش دیگری برای جلوگیری از زنگ زدن اقلام است. در این روش، فلزات غیرخورنده شامل قلع، نیکل و کروم روی آهن آبکاری می شوند.

این تکنیک نه تنها از زنگ زدگی اجناس جلوگیری می کند بلکه زیبایی آن ها را نیز بهبود می بخشد. یراق آلات حمام و عناصر وسیله نقلیه مانند دسته دوچرخه، سپر اتومبیل و غیره نمونه هایی از اقلام با روکش کروم هستند.


زنگ زدگی آهن را می توان با آلیاژ کردن آن برای ساخت فولاد ضد زنگ جلوگیری کرد: فولاد ضد زنگ زمانی ایجاد می شود که آهن با کروم و نیکل آلیاژ شود. فولاد ضد زنگ در برابر زنگ زدگی نفوذ ناپذیر است.

به عنوان مثال، ظروف پخت و پز، قیچی و تجهیزات پزشکی از جنس استنلس استیل، خوردگی نمی کنند. از سوی دیگر، فولاد ضد زنگ برای استفاده در مقادیر زیاد بسیار گران است.


با قلع‌زنی می‌توان از زنگ زدگی آهن جلوگیری کرد: قلع غیر سمی است و واکنش‌پذیری آن کمتر از آهن است. قوطی‌های غذا قلع‌بندی شده‌اند، که به این معنی است که یک لایه نازک قلع روی آن‌ها وجود دارد.

در نتیجه، هنگامی که یک پوشش نازک آبکاری شده از فلز قلع بر روی اقلام آهنی و فولادی قرار می گیرد، اجسام آهنی و فولادی از زنگ زدگی محافظت می شوند. از جعبه های تیفین قلع اندود استفاده می شود زیرا غیر سمی هستند و مواد غذایی داخل آن را آلوده نمی کنند.


با میناکاری می توان از زنگ زدگی آهن جلوگیری کرد: میناکاری روشی با حرارت بالا است که شامل ذوب شیشه پودر شده در یک بستر فلزی است. لعاب ها را می توان بر روی سطوح مختلف از جمله شیشه و سرامیک استفاده کرد.

 زنگ زدگی آهن چیست؟

زنگ زدگی پدیده ای است که در اثر هوای مرطوب روی سطح آهن یک پوشش قهوه ای مایل به قرمز ایجاد می شود و پوشش قهوه ای مایل به قرمز را زنگ می گویند.

 چگونه می توان از زنگ زدن آهن جلوگیری کرد؟

از زنگ زدگی آهن می توان جلوگیری کرد

اعمال رنگ
استفاده از گریس یا روغن
توسط گالوانیزه
با آبکاری
استفاده از آهن آلیاژی برای ساخت فولاد ضد زنگ
با قلع زنی
استفاده از میناکاری


زنگ چیست؟ معادله تشکیل زنگ را بیان کنید؟

هنگامی که آهن برای مدت طولانی در معرض هوا قرار می گیرد، اکسید شده و اکسید آهن قهوه ای مایل به قرمز در سطح ایجاد می کند. زنگ نام این ماده قهوه ای مایل به قرمز است.

زنگ از طریق معادله زیر تشکیل می شود:

4Fe + 3O2 + 2xH2O → 2Fe2O3.xH2O

 زنگ چگونه به اجسام آهنی آسیب می رساند؟

زنگ نفوذپذیر و نرم است و با لیز خوردن از سطح یک جسم آهنی زنگ زده، آهن زیر زنگ می‌زند. در نتیجه، زنگ آهن یک فرآیند ثابت است که در طول زمان اقلام آهنی را از بین می برد و آنها را بی ارزش می کند.

زنگ زدن آهن در طول زمان باعث آسیب قابل توجهی می شود زیرا برای ساختن طیف وسیعی از سازه ها و کالاها از جمله پل ها، کوره ها، نرده ها، دروازه ها و بدنه اتومبیل ها، اتوبوس ها، کامیون ها و کشتی ها استفاده می شود.

ناگفته نماند که باید راهی برای جلوگیری از زنگ زدن آهن داشته باشیم.

نظرات ثبت شده

نظری درباره این مطلب ثبت نشده است ، شما نفر اول باشید

نظر خود را به اشتراک بگزارید ایمیل شما در سایت نمایش داده نخواهد شد

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
02156542509   - 02156540771