جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید : 09121504568

روکش و پوشش اپوکسی انواع لوله نفت ، گاز ، آب

پوشش لوله و عایق بندی لوله نفت و گاز و آب
برای انتقال نفت و گاز و آب و فاضلاب از لوله های فولادی استفاده می شود و با توجه به خوردگی فلزات در برابر تغییرات دمایی و محیطی در طی فرآیندی برای جلوگیری از خوردگی خطوط لوله اقدام به پوشش دهی آنها می کنند. در طی فرآیند پوشش دهی لوله ممکن است یک یا چند لایه روی لوله فولادی قرار گرفته شود که قیمت آنها با توجه به مساحت  لوله و رابطه OD * Length برآورد می شود. بغیر از پوشش و عایق خارجی لوله از پوشش داخلی برای جلوگیری از خوردگی، کاهش اصطکاک استفاده می شود که بیشتر برای لوله های آبرسانی و لوله های حامل گاز های خورنده استفاده می شود.

پوشش دهی لوله چیست؟
برای انتقال نفت و  گاز و آب و فاضلاب از لوله های فولادی استفاده می شود که پس از جوشکاری لوله باید نسبت به پوشش دهی لوله با استفاده از انواع پلی اتیلن، پودر اپوکسی و FBE استفاده شود تا با این کار مانع از خوردگی لوله در برابر عوامل محیطی و تغییرات دمایی شود. البته این پوشش دهی لوله قبل از بهره برداری و انتقال مایع انجام می شود و برای تعویض یا تعمیر پوشش لوله با توجه به جریان گاز و خطر آتش سوزی از انواع نوار سرد برای پوشش لوله استفاده می شود.
علت پوشش کردن لوله های نفت و گاز و آب و فاضلاب چیست؟
همانطور که در طول مقاله اشاره کردیم از لوله های فولادی برای انتقال نفت و گاز، آب و فاضلاب استفاده می شود و با توجه به اینکه احتمال خوردگی لوله در برابر تغییرات دمایی، آسیب های فیزیکی وجود دارد از این رو باید نسبت به عایق و پوشش دهی لوله های نفت و گاز، آب و فاضلاب اقدام شود.

در این بین حتی بغیر از پوشش خارجی لوله ها باید از پوشش داخلی برای مراقبت از لوله در برابر خوردگی و همچنین کاهش اصطکاک و بهبود جریان مایع استفاده شود که بیشتر از پوشش داخلی برای لوله های آبرسانی و خطوط لوله حامل گازهای خورنده استفاده می شود.

مهمترین انواع پوشش لوله
به فرآیندی از وجود یک یا چند لایه روی لوله فولادی پوشش دهی می گویند که با این پوشش و عایق بندی لوله باعث جلوگیری از تبادل حرارت بالا بین محیط و سیال درون لوله می شود. انواع پوشش لوله در جهان تولید می شود که بهترین آنها شامل پوشش پلی اتیلن و پوشش پودر اپوکسی و پوشش رنگ اپوکسی یا اپوکسی مایع می باشد.

امروزه حتی از انواع پوشش لوله برای مصالح سیمانی لوله استفاده می شود که پوشش لوله کانکریت نام دارد و نام دیگر آن پوشش بتنی لوله می باشد.
وظیفه پوشش و عایق لوله چیست؟
بغیر از اینکه با پوشش دهی لوله باعث جلوگیری از خوردگی لوله های فولادی و فلزی می شود در این بین با وجود انواع پوشش لوله باعث می شود که لوله های فولادی نفت، گاز، آب و فاضلاب در برابر فشار، رطوبت و آب مقاوم باشند و در این بین حتی خیلی مهم است که با پوشش لوله آب باعث مقاوم شدن لوله در برابر هر گونه قارچ، کپک، جلبک و باکتری ها می شود. در زمان خرید پوشش لوله علاوه بر اینکه باید از بهترین برند خریداری شود حتما پوشش لوله چسبندگی لازم با استانداردهای جهانی داشته باشد که مانع از جدایی و فاضله بین پوشش و جداره فلزی لوله شود که در این بین پوشش لوله اپوکسی دارای این استاندارد می باشد.

عوامل خرابی یا عیب پوشش خارجی و داخلی لوله
پوشش لوله باعث محفاظت از لوله در برابر خوردگی می شود که در صورت هر گونه تغییرات شیمیایی و فیزیکی که باعث شود پوشش لوله جدا شود به معنای خرابی آن است که باید مجددا نسبت به تعمیر یا تعویض پوشش لوله اقدام شود. در واقع با خرابی پوشش لوله، روی جداره ی فلز با هوا در تماس می باشد و باعث خوردگی و تغییرات دمایی روی آن می شود از این رو خیلی مهم است که به طور مداوم تست عیوب و تجزیه و تحلیل شکاف ها و درزهای لوله انجام شود.

نشانه های خرابی پوشش خارجی لوله
جدا شدن لبه ها در اثر برش،
از بین رفتن کامل چسبندگی پوشش،
از بین رفتن انسجام درون پوشش،
ترک خوردگی در پوشش،
تورم و تاول در لبه ها و اعوجاج در پوشش
بغیر از پوشش خارجی لوله که امکان خرابی آن وجود دارد پوشش داخلی نیز ممکن است که خراب شود که به دلیل وجود گازهای خورنده این لوله های فولادی دچار خوردگی می شوند که در این بین مهمترین عامل برای بروز این خوردگی ها به خاطر دی اکسید کربن، اکسیژن، میعانات و سایر مواد خورنده است.

  شماره تماس :
021-56540771
021-56540773
021-56542509
021-56542504

  اینستاگرام : hamyarfelez

  آدرس دفتر :
بازار آهن شادآباد بهاران ۱ بلوک ۲۸ مجتمع نمونه پارس طبقه دوم واحد 26

  آدرس انبار ۱ :
کهریزک ۶۰ متری شورآباد خیابان ششم جنوبی (دوازدهم صنعت ) پلاک دوم سمت چپ

  ساعت کاری :
شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 - 17:00
پنج شنبه از ساعت 8:30 -12:30

جهت مشاوره و استعلام قیمت تماس بگیرید
09121504568